Bitlenme (Pedikülozis)

Tıptaki adı ile pedikülozis yani bitlenme özellikle kış mevsiminde kalabalık ortamlarda rastlanabilen bir durumdur. Bitler temas ile kolayca bulaşabilmektedir. Bu nedenle sınıflar gibi kapalı ve kalabalık ortamlarda görülme sıklığı daha yüksektir.

Tıptaki adı ile pedikülozis yani bitlenme özellikle kış mevsiminde kalabalık ortamlarda rastlanabilen bir durumdur.

Bitler temas ile kolayca bulaşabilmektedir. Bu nedenle sınıflar gibi kapalı ve kalabalık ortamlarda görülme sıklığı daha yüksektir.

Bitler insan kanı ile beslenen parazitlerdir. Bitlenme olayı oldukça kaşıntılıdır. Bu kaşıntıya bitin tükürük ve dışkısı neden olur.

Bitlenme olayında %10-40 oranında ikincil enfeksiyon ve lenf bezi büyümesi gözlenebilir. Ayrıca bitler tifo ve tifüs gibi hastalıkların sorumlusu olan mikropları da taşıyabilirler. Bu nedenle dikkatli olunması ve hemen tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Kaç çeşit bit vardır?

Bitler insan vücudunda yerleştiği yerlere göre 3'e ayrılır; baş biti, kasık biti ve vücut biti.

Baş bitlenmesi: Tıptaki adı "pedikülozis kapitis" olan bu bitlenme çeşidinde, bitler baş bölgesinde özellikle, kulak arkaları, ense bölgeleri ve şakaklardaki saçlı deriye yerleşirler. Özellikle geceleri çok kaşıntı yaparlar. Bitler halk arasında sirke olarak bilinen yumurtalarını saç telleri üzerine bırakırlar. Bazen sirke ve kepek karıştırılabilmektedir. Ancak ikisini bazı farklılıklara bakarak ayırt etmek çok kolaydır; sirkeler saç teline çok sıkı yapışmışlardır, elle ayırmak çok güçtür ve daha biçimli şekle sahiptir. Kepekler ise rahatça saç telinden ayrılabilmektedir ve biçimsiz yapıdadır.

Vücudun bitlenmesi: Tıptaki adı ile "pedikülozis korporis" vücut bitlenmesinde; bitler kıyafetlerin dikiş yerlerinde yaşar ve bu bölgelere yumurta bırakır. Sadece beslenmek istediğinde vücut derisine geçer. Vücut bitleri çoğunlukla bel, kürek kemikleri arası ve ense bölgesinde uzun çizgiler biçimin de kaşıntılı, kızarıklıklar ve kabartılar oluşmasına neden olur.

Kasık bitlenmesi: Tıptaki adı ile "pedikülozis pubis" olan bu bitlenme türünden kasık bitleri sorumludur. Bitler ön ayaklarıyla kıl kesesine (folikülüne) tutunurlar ve başlarını kıl kesesinin içine sokarlar. Bu şekilde kan emerler. Kasık bitleri, fazla vücut kılı olanlarda göbek hizasına kadar çıkabilir. Ayrıca kasık bitleri kirpik ve kaşlarda da yaşayabilir. Bulaşma en çok cinsel ilişkiyle olur, nadiren de iç çamaşırları yoluyla da gerçekleşebilir. Bitlerin bulunduğu bölgeler kaşıntılıdır. Buralardaki deride hi-perpigment alanlar da görülebilir.

Bitlenme nasıl tedavi edilir?

Genel hijyenik önlemler ve ilaç tedavisi ile kolaylıkla vücuttan uzaklaştırılabilmektedir.
Bitlenen kişinin eşyaları (kıyafetleri, yastık kılıfı, şapkası, tarağı, tokaları...) tamamen dezenfekte edilmeli ya da değiştirilmelidir.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Bitlenme (Pedikülozis) biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz