Bulimia Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bulimia nervoza, ciddi seyirli ve yaşamı tehdit etme potansiyeline sahip bir yeme bozukluğudur. Yaklaşık olarak genç kadınların %1’inin bulimia nevroza rahatsızlığı bulunduğu tahmin edillmektedir.

Psikiyatrik bir rahatsızlık olan yeme bozukluğu genellikle ergenlik ve erken erişkinlik dönemlerinde ortaya çıkma eğilimindedir. Yeme bozukluğu gelişen bireyler hastalığın seyri esnasında hem fiziksel hem de psikolojik açıdan zarar görür. 
Güncel psikiyatrik tanı kılavuzlarında 8 adet yeme bozukluğu tanımlanmış olup, bunlar arasında en sık karşılaşılanları bulimia nervoza ve anoreksiya nervoza oluşturur.

Yeme bozuklukları ile ilgili detaylı bilgiye Yeme Bozuklukları Nedir? ve anoreksiya nevroza ile ilgili detaylı bilgiye Anoreksiya Nervoza Nedir? adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Bulimia Nervoza Nedir?

Bulimia nervoza, ciddi seyirli ve yaşamı tehdit etme potansiyeline sahip bir yeme bozukluğudur. Yaklaşık olarak genç kadınların %1’inin bulimia nevroza rahatsızlığı bulunduğu tahmin edillmektedir.

Bulimia hastalığının geliştiği kişilerde vücut ağırlığı hakkında yoğun bir kaygı hakimdir. Kişiler karşı koyamadığı aşırı yeme ataklarını takiben kilo alma ihtimalinin oluşturduğu düşüncenin etkisinde sağlıksız yollarla fazla miktarda alınan kalorilerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamaya çalışır.

Lakstatifler (bağırsak uyarıcı ilaçlar), diüretikler (idrar söktürücü ilaçlar), aşırı egzersiz ve kişinin kendisinin tetiklediği kusmalar bulimia hastalığına sahip kişilerin başvurdukları sağlıksız yollara örnek olarak verilebilir.

Bulimia Nervoza Belirtileri Nelerdir?

Bulimia hastalığının geliştiği kişilerde hem duygusal hem de davranışsal olarak birçok belirti meydana gelir:

•    Tek seferde normalden daha fazla miktarda gıda tüketimi,
•    Yemeklerden hemen sonra lavoboya gitme ve zorlu kusma eylemi,
•    Kilo verme isteği doğrultusunda diüretik ya da laksatif gibi çeşitli tıbbi ilaçların uygunsuz kullanımı,
•    Kilo alma düşüncesine dair aşırı kaygı oluşması,
•    Gerçeği yansıtmayan beden algısı,
•    Aşırı kusmalara bağlı olarak dişler üzerinde mide asidinin leke oluşturması,
•    Sosyal aktivitelerden giderek uzaklaşma ve yalnız yemek yeme isteği,
•    İçinde bulunduğu rahatsızlık ve yanlış davranışlar hakkında farkındalığın oluşmaması,
•    Duygulanımda değişiklikler veya depresyon,
•    Aşırı düzeyde fiziksel aktivite veya egzersiz yapma,
•    Halsizlik, diş problemleri, boğaz ağrısı, sindirim sistemi problemleri,
•    El parmaklarının eklem yaptığı bölgenin üzerinde meydana gelen nasırlar (Russel bulgusu).

Bulimia Nervozanın Vücut Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Kalp, sindirim sistemi ve böbrekler ile ilgili problemlere ek olarak çeşitli besin maddelerinin eksikliğine bağlı oluşan sorunlar bulimia hastalığının seyri esnasında meydana gelebileceği için dikkatli olunmalıdır. 

•    Bulimia Nervozanın Sindirim Sistemine Zararları

Aşırı yeme atakları ve takiben zorlu kusmaların sonucunda sindirim sistemine ait organlar üzerinde birçok olumsuz etki meydana gelir. Yemek borusunda tahriş veya yırtılma meydana gelmesi, mide rahatsızlıkları, reflü, bağırsak hasarına bağlı şişkinlik, ishal veya kabızlık oluşması bulimia hastalığının sindirim sistemine verdiği zararlara örnek olarak sayılabilir.
Kişinin zorlu kusma amacıyla sürekli olarak parmağını kullanması sonucunda el sırtında parmağın eklem yaptığı bölgede düzenli aside maruziyete bağlı olarak nasırlaşma meydana gelir. Bu durum “Russel işareti” olarak tanımlanır.

•    Bulimia Nervozanın Dolaşım Sistemine Zararları

Sık aralıklarla kusma ile birlikte gıda maddeleri dışında aynı zamanda sıvı ve elektrolit kaybı da meydana gelir. Kalbin düzenli çalışması için elektrolitler arasında hassas bir denge bulunur. Elektrolit kaybı ile birlikte bu denge bozulur ve sonucunda aritmiler, kalp kasında güçsüzleşme, ilerleyen dönemlerde de kalp yetmezliği oluşabilir.

Bulimia, dolaşım sistemi ile ilgili olarak aynı zamanda kan basıncı düşüklüğü, zayıf nabız ve anemi gibi problemlere neden olabilir. Kusma esnasında oluşan basıncın damarlar üzerine yansımasına bağlı olarak kan damarlarında hasarlanma hatta yırtılmalar meydana gelebilir.

•    Bulimia Nervozanın Santral Sinir Sistemine Zararları

Bulimia yeme bozukluğu gelişmesi durumunda vücut üzerinde fiziksel etkilere ek olarak bir takım psikolojik sorunlar da meydana gelebilir. Depresyon ve anksiyete ek olarak obsesif kompulsif (takıntılı) davranışlar hastalığın seyri esnasında ortaya çıkabileceği için dikkatli olunması gerekir.

•    Bulimia Nervozanın Üreme Sistemine Zararları

Üreme sistemi ile ilgili hormonlar steroid (yağ) yapıda hormonlardır. Bulimia hastalığında çeşitli besin maddelerinin eksikliği meydana gelir, hormonlar uygun şekilde üretilemez ve hormon dengesizlikleri oluşabilir. Bu durum sonucunda adet kesilmesi gibi üreme sistemini ilgilendiren belirtiler oluşabilir.
 

Bulimia Nervoza Tanısı Nasıl Konur? Nasıl Tedavi Edilir?


Bulimia nervoza, aşırı ve durdurulamayan yeme ataklarını takiben aşırı gıda alımının vücut üzerindeki etkilerini dengelemek adına başvurulan uygun olmayan davranışlar ile karakterize bir rahatsızlıktır. 

Yeme atakları ve sağlıklı olmayan dengeleyici davranışların bulimia hastalığı üzerine tanısal değer taşıması için en az olarak haftada 1 meydana geliyor ve 3 aydır devam ediyor olması gerekir. Hastanın kendisinin yeme düzeni ve davranışları hakkında beyanı üzerine de hekim tarafından bulimia nervoza tanısı konulabilir.

Bulimia hastalarının normal beden ölçülerine de sahip olabileceği unutulmamalıdır. 
Obezitenin eşlik etmesi ise hastalığının seyrinin daha olumsuz ilerleyeceği yönünde bir ipucu olarak kabul edilebilir.

Bulimia nervoza tedavisine yönelik olarak birçok yönteme başvurulabilir:
•    Konuşma ve psikolojik danışma içeren bilişsel davranışsal terapi gibi psikoterapi seansları,
•    Çeşitli psikiyatrik ilaçların kullanımı,
•    Gıda maddeleri ve beslenme hakkında kişinin bilinçlendirilmesi,
•    Ciddi ve hayatı tehdit eden semptomların varlığında hataneye yatış.

Bulimia nevroza ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Bulimia Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz