İmplant Nedir? Diş İmplant Nasıl Uygulanır?

Diş implant uygulaması; diş köklerini metal implant vidası ile  hasar görmüş ya da eksik olan dişleri, gerçek dişlere çok benzerlik gösteren ve onlar gibi işlevlere sahip suni dişler ile başka biçime sokan bir uygulamadır. Diş implant tedavisi, uygunsuz protezlere ya da köprülere güzel bir alternatif olabilir. Doğal diş kökleri eksik olduğunda, diş protezlerinin değiştirilmesine imkan olmadığı için diğer bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Diş implant tedavisinin nasıl yapılacağı implantın tipine ve çene kemiğinin kompozisyonuna bağlı olarak değişir.  İmplantların en büyük faydası, yeni yapılacak dişleriniz açısından iyi bir destek sunmasıdır. Bununla birlikte kemik iyileşmesi uzun bir zaman gerektirdiğinden, işlemin aylarca sürmesi muhtemeldir.
 

Diş İmplantı Neden Yapılır?


Diş implantları, eksik olan dişlerin köklerine yani çene kemiğine cerrahi operasyonla yerleştirilir. İmplantlarda bulunan titanyum çene kemiği ile kaynaştığından, sabit köprü ya da protezler gibi kaymaz, sorun yaratmaz veya kemik hasarına neden olmaz. Aynı zamanda bu implantlar çürümez. 

Diş implantları genellikle şu durumlarda sizin açınızdan uygun olabilir:

·    En az 1 ya da daha fazla eksik dişiniz mevcutsa,
·    Büyümesini tamamlamış bir çene kemiğine sahipseniz,
·    İmplantları sabitlemek açısından kemikleriniz yeterli ise ya da kemik grefti yapabiliyorsanız,
·    Sağlıklı ağız dokusuna sahipseniz,
·    Kemik iyileşmesi açısından olumsuz etkiye neden olabilecek hastalıklarınız yoksa,
·    Takma diş takamıyorsanız veya takmak istemiyorsanız,
·    Konuşmanızı geliştirmek istiyorsanız,
·    Sürece birkaç ay dayanmaya hazırsanız.
 

Diş İmplantının Yan Etkileri Nelerdir?


Herhangi bir cerrahi operasyonda olduğu gibi, diş implantı yaptıranlarda bazı bazı yan etkiler görülebilir. Bununla birlikte, yan etkiler ufak çaplı ve tedavi edilebilir. 

·    İmplant yapılan yerde enfeksiyon oluşması,
·    Öteki dişlerde ya da kan damarlarında yaralanma veya hasar oluşması,
·    Kendi dişleriniz, diş etleriniz, dudaklarınız ya da çenenizde ağrı, uyuşma veya karıncalanmaya neden olabilecek sinir hasarı,
·    Çenenin üstüne yerleştirilen diş implantları sinüs boşluklarınızdan birine girdiği zaman sinüs problemleri.
 

Diş İmplant Sürecinde Neler Yapılır? İmplant Aşamaları Nelerdir?


Diş implantları için tedavi sürecinde, diş eti ve kemikler gibi dişleri destekleyen yapıların tedavisinde uzmanlaşmış bir diş hekimi olan ağız ve çene cerrahı başta olmak üzere çeşitli uzmanlardan oluşur. 
-    Periodontist, 
-    protez uzmanı
-    bazen kulak, burun ve boğaz (KBB) uzmanına ihtiyaç duyulabilir.

Diş implantları bir ya da daha fazla cerrahi operasyon gerektirdiğinden, işleme hazırlanmak için aşağıdakileri içeren kapsamlı bir değerlendirme yapılması gerekir: 

·    Kapsamlı diş muayenesi: Diş röntgenleri ve 3D görüntüler çekilir, dişlerinizden ve çenenizden yapılmış modeller tasarlanır.

·    Tıbbi geçmişinizin gözden geçirilmesi: Doktorunuza, reçeteli ya da reçetesiz kullanmış olduğunuz ilaçlar ve/veya takviyeler ile ilişkili bilgi vermelisiniz. 

Kronik kalp hastalıklarınız ya da ortopedik olan implantlara sahipseniz, hekiminiz enfeksiyonu önlemek amacıyla ameliyattan önce antibiyotik kullanmanızı önerebilir.

·    Tedavi planı: Sizin özel durumunuza göre uyarlanan bu planda, kaç tane dişe ihtiyacınız olduğu, çene kemiğinizin ve kalan dişlerin durumu gibi faktörler dikkate alınır.

Ağrı kontrolünü sağlamak amacıyla, operasyon sırasında anestezi seçenekleri arasında lokal anestezi, genel anestezi ya da sedasyon bulunur. Sizin açınızdan en uygun olan seçenek hekiminiz tarafından değerlendirilir. 

Diş bakım ekibiniz, hangi tür anestezi uygulanacağına bağlı olarak, ameliyattan önce ne yiyeceğiniz veya içeceğiniz konusunda size bir liste sunar. Sedasyon veya genel anestezi uygulanırsa, birisinin sizi operasyon ardından eve götürmesi gerekir ve evde dinlenme halinde olmanız önerilir. 

Diş implant cerrahisi genellikle aşamalar halinde yapılan bir ayaktan ameliyattır. Bir diş implantı yerleştirme işlemi, aşağıdakiler dahil olmak üzere birçok adım içerir:

·    Hasarlı dişi çıkarma,
·    Gerektiğinde çene kemiği hazırlığı (aşılama),
·    Diş implant yerleştirilmesi,
·    Kemiğin büyümesi ve düzelmesi,
·    Köprü yerleşimi,
·    Yapay dişin yerleştirilmesi.

Bu süreç aylar alabilir. Geçen zamanın büyük bölümü çenede oluşan yeni kemiğin büyümesini ve düzelmesini beklemeyle geçecektir. Durumunuza, yapılan özel işlemlere veya kullanılan malzemelere bağlı olarak, bazı adımlar bazen birleştirilebilir. 
 

Diş İmplant Çeşitleri Nelerdir ?


·    Kemik grefti gerektiğinde

Çene kemiğiniz yeterince kalın değilse veya çok yumuşaksa, diş implantı ameliyatından önce kemik greftine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumlarda çenenizin oluşturduğu güçlü çiğneme etkisi ile birlikte kemiğinize büyük baskı uygulanır. Dolayısıyla implant desteklenemezse operasyon muhtemelen başarısız olur. 

Bir çene kemiğini yeniden inşa etmek için kullanılabilecek birkaç kemik greft materyali vardır. Seçenekler, vücudunuzdaki başka bir yer gibi doğal bir kemik grefti veya yeni kemik büyümesi için destek yapıları sağlayabilen kemik yerine geçen materyal gibi sentetik bir kemik grefti içerebilir. Sizin için en uygun seçenekler hakkında doktorunuz sizi bilgilendirir. 

Nakledilen kemiğin diş implantını destekleyecek kadar büyümesi birkaç ay sürebilir. Bazı durumlarda, implant cerrahisi ile aynı anda yapılabilen sadece küçük kemik grefti gerekebilir. Çene kemiğinizin durumu nasıl ilerleyeceğinizi belirleyecektir.
 

Dental İmplantı Nasıl Takılır?


Diş implantı yerleştirilirken ameliyat sırasında, ağız cerrahınız diş etinizi açacak ve kemiği ortaya çıkaracak bir kesi yapacaktır. Diş implant metal direğinin oturtulacağı kemiğe delikler açılır ve kemiğin derinliklerine implantasyon yapılır.

Bu durumda, yapılan diş eksik kalacak yani ağızda bir boşluk oluşacaktır. Gerekirse estetik olmayan görüntüyü yok etmek amacıyla bir tür yapay, geçici implant protezi konulabilir. Yerleştirilen takma dişi temizlik için ve uyurken çıkarabilirsiniz.
Metal implant direği çene kemiğinize yerleştirildikten sonra osseointegrasyon başlar. Bu işlem esnasında, "çene kemiği" diş implantının yüzeyine doğru büyür ve birleşir. Birkaç ay sürebilen işlem, tıpkı doğal dişleriniz için olduğu gibi, yeni suni dişleriniz açısından da iyi bir temel oluşturmanıza yardımcı olur. 

Abutment (yapay kesik diş) Yerleştirilmesi Nedir?


Osseointegrasyon tamamlandığında, abutmenti yerleştirmek için ek ameliyat gerekebilir. Bu küçük cerrahi operasyon, lokal anestezi vasıtasıyla yapılır.

Abutmenti yerleştirmek için:

·    Ağız cerrahınız diş implantını meydana çıkarmak amacıyla diş etinizi tekrar açar, 
·    Diş implantına abutment bağlanır,
·    Ardından doku abutmentin etrafında kapatılır.
Zaman zaman, destek implante edildiğinde abutment, diş implant metal direğine bağlanır. Dolayısıyla, bu durum ek bir cerrahi adıma ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelir. 

Abutment dişeti çizgisini geçtiği için ağzınızı açtığınızda görülebilir.  Doktorunuz diş protezini bitirene kadar bu şekilde kalacaktır. Abutment yerleştirildikten sonra, suni diş takılmadan önce diş etlerinin yaklaşık iki hafta iyileşmesi gerekir.

·    Yeni Yapay Dişlerinizi Seçme

Siz ve hekiminiz, çıkarılabilir olan ya da sabit veya ikisini birden içeren yapay dişlerden tercih edebilirsiniz:
·    Çıkarılabilir: Çıkarılabilir bir takma dişe benzer ve kısmi veya tam bir takma diş olabilir. Pembe plastik diş etiyle çevrili yapay beyaz dişleri barındırır. İmplant abutmentine bağlı olan metal bir çerçeveye sabitlenir. 

·    Sabit: Bu türde ise suni bir diş, bireysel bir implant abutmentine kalıcı olarak vidalanır ve sabitlenir. Temizlemek için ya da uyku sırasında dişi çıkaramazsınız.

Ön Diş İmplantı

Diğer dişlerden farklı olarak ön diş implantında estetik görünüm korunmaya çalışılır. Bu amaçla kullanılan implant malzemeleri daha özelliklidir. Günümüzde estetik dişhekimliğinin de hizmetine sunulmuş olan titanyum, zirkonyum gibi malzemeler kullanılabilir.
Diş estetiği ve gülüş tasarımı ile ilgili detaylı bilgiye Diş Estetiği Neden Yapılır? adresinden ulaşabilirsiniz.
 

Diş implant İşlemi Ardından Oluşabilecek Yan Etkiler Nelerdir?


İster tek aşamada isterse birden fazla aşamada, herhangi bir diş cerrahisi ile alakalı oluşabilen olumsuzluklardan bazılarını yaşayabilirsiniz, örneğin:

·    Diş etlerinizin ve yüzünüzün şişmesi,
·    Cildinizde veya diş etlerinizde oluşan morarmalar,
·    İmplant yapılan bölgede ağrı,
·    Ufak çaplı kanamalar.

Dental implant ameliyatından sonra ağrı kesici ilaçlara veya antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir. Şişlik, rahatsızlık veya başka bir sorun ameliyattan sonraki günlerde kötüleşirse, ağız cerrahınıza başvurun. Operasyonun aşamaları ardından, cerrahi yapılan bölgelerin zarar görmemesi açısından yumuşak besinler tüketmeniz gerekebilir. Genellikle hekimler kendiliğinden çözünen dikişler kullanır. Dikişler kendiliğinden çözülmezse diş hekiminiz bunları çıkaracaktır.
 

Diş İmplantı Sonrası Beslenmede Nelere Dikkat Edilmelidir?·    İmplant sonrası kaynaşma sürecinde beslenmenize dikkat etmeniz gerekecektir. İmplant sonrası oda sıcaklığında ve yumuşak besinler tüketerek başlamalısınız. Gerektiği hallerde diş hekiminiz vitamin ve mineral destekleri almanızı önerebilir.
·    Diş hekiminiz uygulanan cerrahi işlem ve kullanılan malzemeye göre çok sıcak ve soğuk besinlerden ne kadar süre ile kaçınacağınızı size belirtecektir.

·    Dikişleri korumak için çok sert veya taneli yiyeceklerden kaçınmalısınız.

·    İmplattan yaklaşık 2 hafta sonra omlet, ızgara balık, haşlanmış tavuk ve makarna tarzında beslenmeye geçebilirsiniz.

Diş implant tedavisi ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
İmplant Nedir? Diş İmplant Nasıl Uygulanır? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz