FlorenCell, Kordon Kanı Bankacılığında Önemli Hizmetler Sunuyor

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, FlorenCell Hücre ve Doku Merkezi’nden Prof. Dr. Utku Ateş Türkiye'de kordon kanı bankacılığının iki ayrı yöntemle yapıldığını aktarıyor

Şişli Florence Nightingale Hastanesi, FlorenCell Hücre ve Doku Merkezi’nden Prof. Dr. Utku Ateş Türkiye'de kordon kanı bankacılığının iki ayrı yöntemle yapıldığını aktarıyor. Biri Allojenik (bağış), diğeri de Otolog (özel) bankacılık, özel kordon kanı bankacılığı, kordon kanının sadece aile için saklandığı, masrafların aile tarafından karşılandığı ve saklanan ürün ile ilgili inisiyatif ve kullanım haklarının sadece aileye bırakıldığı bankacılık tipi. Bağış kordon kanı bankacılığı ise. ailenin kordon kanıyla ilgili tüm haklarından vazgeçerek bu hakları Merkeze devrettiği bankacılık tipi. Bu bankacılıkta kordon kanı doku grupları çalışılarak, aile ve çocuğun kimlik bilgileri gizli tutulmak şartı ile Sağlık Bakanlığı’nın organ ve doku nakli ile ilgili birimlerine iletiliyor. Bu kordon kanı, ihtiyaç sahibi hastalar için kullanılıyor.

DÜNYADA 2 milyon

Kordon kanı bankacılığının dünyada 1992 yılında, Türkiye’de ise 2004 yılında başladığını, özel ve bağış bankası olmak üzere dünyada 500'ün üzerinde kordon kanı bankası bulunduğunu ifade eden Ateş, “Toplam sayı tam olarak bilinmemekle birlikte 2017 Mayıs ayı BMDW (Bone Marrow Donors Worlwide) istatistiğine göre dünyada bağış amaçlı 729 bin 749, özel bankacılık amaçlı ise yaklaşık l milyon 200 bin ünitenin saklanmakta olduğu tahmin ediliyor. 2016 yılına ait Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış sekiz bankada ise özel ve  bağış amaçlı olmak üzere toplamda 30 binin üzerinde kordon kanı saklandığını söyleyebiliriz. Türkiye'de saklanmakta olan kordon kanlarının çoğu aile adına saklanmakta.

Kök hücre ihtiyacı olan hastalara hizmet verebilmek adına Sağlık Bakanlığı tarafından TÜRKÖK projesi kapsamında 150 bin ünitelik bir bağış havuzu oluşturulması planlanmış olup, yakın zamanda faaliyete geçmesi bekleniyor” diyor.

Ülkemizde 2005 yılında yürürlüğe giren ‘Kordon Kanı Bankacılığı Yönetmeliği'ne göre, bankanın kabul ettiği kordon kanlarına yönelik bir sigorta maddesi bulunduğunu da vurgulayan Ateş şu açıklamayı yapıyor:

“Bu maddeye göre saklama esnasında olası bir bozulma ve kana ihtiyaç olması durumunda ilgili banka uygun kordon kanını bulmak ile mükelleftir. Bankalara en az 12 sene yasal sorumluluk getirilmiştir. Ancak aileler ile yapılan saklama sözleşmeleri ile bu süre ailenin isteğine bağlı olarak uzatılabilir."

Kendisinde değil, KARDEŞİNDE

Şişli Florence Nightingale Hastanesi bünyesinde şimdiye dek kök hücre nakline ihtiyacı olan ve yeni doğmuş kardeşinden kordon kanı alınan 42 hastaya başarı ile nakil gerçekleştirdiklerini belirten Ateş. “Ancak kordon kanı saklanmış olan çocuğun kendisinin tedavisine yönelik ülkemizde henüz bir uygulama yapılmadı. Yurtdışında ise farklı nedenlerle çocuğun kendi kordon kanı ile yapılan nakil sayısı 45. Ancak kardeşine veya bir başkasına nakledilmesi ise BMDW'ye göre 7 binin üzerindedir" diyor.

6’da 4 uyum YETERLİ

Rejeneratif tıptaki gelişmelerin basına yansımasına paralel olarak ailelerin artık daha fazla özel olarak kordon kanı saklatma kararı aldıklarına vurgu yapan Şişli Florence Hastanesi, FlorenCell Hücre ve Doku Merkezi'nden Prof. Dr. Utku Ateş’in aktardıklarına göre, kordon kanı doku uyumu olması durumunda kemik iliği nakline ihtiyaç duyan aile bireylerine veya yabancı hastalara da nakledilebiliyor. Kemik iliği kaynaklı kök hücre naklinde alıcı ve verici arasındaki doku uyum antijenlerinin altıda altı uyumlu olması beklenirken, kordon kanı kaynaklı kök hücre nakillerinde bu uyumun altıda dört olması bile yeterli sayılıyor. Bu da kordon kanı kök hücresinin en önemli avantajlarından biri olarak öne çıkıyor. Ateş'e göre, kordon kanı bankacılığı alanında Ar-Ge desteğiyle yapılacak girişimlere pazar sınırsız fırsatlar sunuyor.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
FlorenCell, Kordon Kanı Bankacılığında Önemli Hizmetler Sunuyor biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz