IPL( Intense Pulsed Light) Nedir? Nasıl Yapılır?

IPL (Intense Pulsed Light; türkçesi yoğun titreşimli ışık) leke tedavisi başta olmak üzere; cilt yenileme, kılcal damar giderme, epilasyon, iz ve çatlak tedavilerinde kullanılan bir cihazdır.

IPL (Intense Pulsed Light) nedir?

IPL (Intense Pulsed Light; türkçesi yoğun titreşimli ışık) leke tedavisi başta olmak üzere; cilt yenileme, kılcal damar giderme, epilasyon, iz ve çatlak tedavilerinde kullanılan bir cihazdır.

IPL cihazlarında 400-1100 nanometre arası ışık verilmektedir. Uygulanacak tedaviye göre en uygun dalga boyu seçilmektedir.

IPL leke tedavisinde kaç seans, ne sıklıkta kullanılır?

IPL ile leke tedavisi 2-6 seans sürebilir. Seans aralıkları 3-4 hafta olabilir. Seans sayısı lekenin derinliği, lekenin rengi, cildin rengi ve lekenin cinsine göre değişebilir.

IPL hangi lekelerin giderilmesinde kullanılır?

IPL; çiller, yaşlılık lekeleri, güneş lekesi, hamilelik ve doğum lekeleri gibi kahverengi olan lekelerin tedavisinde kullanılabilir. IPL ile leke tedavisi tek başına veya diğer leke açıcı yöntemlerle beraber uygulanabilmektedir.

Özellikle melazma (siyah, kahverengi lekeler) türü güneş lekelerinde cilt yenileme ve diğer lazer cihazları ile birlikte daha iyi sonuçlar alınabilmektedir. Çillerde tek başına veya renk lazeri ile birlikte kullanılabilir.

IPL leke tedavisinde sonra ciltte hangi değişiklikler görülür?

IPL işleminden sonra kişiler normal hayatına dönebilmektedir. Leke tedavilerinde lekede 5 gün süren geçici koyuluk olur. Bu aslında yüzeysel bir kabuktur. Kabuklar döküldükten sonra leke kaybolur veya açılır. Koyulaşma döneminde kapatıcı makyaj ürünleri kullanılabilmektedir.

IPL ile leke tedavisinde nelere dikkat edilmelidir?

IPL ile leke tedavisinden önce ve sonra güneşlenmekten ve güneş altında kalmaktan kaçınılmalıdır. En az 30 faktörlü güneş koruyucular düzenli olarak kullanılmalıdır.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
IPL( Intense Pulsed Light) Nedir? Nasıl Yapılır? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz