Kan kanseri

Lösemiler, 100.000’de bir görülen, daha çok ileri yaşta erişkinleri tutan tehlikeli hastalıklardır. Çocuklarda nadirdir, çocuklarda görülen tipleri neyse ki %80-90 tam tedavi olabilmektedir. Erişkinlerde ise hastaların büyük bir kısmında kombine kemoterapi ardından kemik iliği nakli yapılması gerekmektedir.

Aniden başlayan ateş, halsizlik, kilo kaybı, aşırı yorgunluk, geçmeyen infeksiyonlar, vücutta morluklar ve diş etlerinde şişme akut lösemilerin en tipik bulgularıdır. Hemen kan sayımı yapılmalıdır.

Lösemi, Lenfositik ve Miyeloidlösemi olmak üzere iki gruba ayrılır.

Lenfositik lösemi : Lenfosit adı verilen beyaz kan hücrelerini oluşturan kök hücrenin  kontrolsüz artışı ile karakterizedir.

 Miyeloid lösemi : Kemik iliğinde lökositleri (nötrofil, monosit, eozinofil, bazofil) , eritrositleri ve trombositleri oluşturacak  kök hücrenin kanseridir.

 Lösemiler akut ve kronik olmak üzere iki farklı formda seyredebilir. Akut lösemiler hızlı seyreder, acil tedavi edilmezse  hastalar günler veya haftalar içinde kaybedilir.  Kronik lösemiler ise yavaş seyirlidir, bazılarında tedaviye bile gerek olmaz.

 Bu bölümü yazmadığım için terminoloji konusunda yazara danışmakta fayda var. Genel olarak Miyeloid lösemi olarak  geçiyor, ara başlık da böyle yazılmış. AML’yi  akut  miyeloid lösemi olarak yazmak daha iyi olabilir. Yine yazım bütünlüğü  açısından Türk Hematoloji Derneği miyeloid- miyeloproliferatif-miyelom gibi Türkçe  okunduğu gibi  yazmayı öneriyor.  Hangi şekilde yazacaksak, karar verip, bütün bölümlerde buna uymak iyi olabilir.
 
Lösemiler neden oluşur?

 Lösemilerin nedenleri tamamen anlaşılabilmiş değildir. Genetik özellikler, çevresel faktörler (benzen başta olmak üzere  kimyasal maddeler, radyasyon, sigara içmek),  çeşitli infeksiyonlar, daha önce kemoterapi-radyoterapi almış almak riski  arttırmaktadır. 
Hastalık Belirtileri

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Kanserle İlgili Uzmanlarımıza Sorun
Güvenlik Kodunu Giriniz
Captcha
CaptchaResart