Peeling nedir? Peeling Nasıl yapılır?

Cilt soyma ya da ciltteki ölü derilerin temizlenmesi olarak tanımlanabilen peeling, cildin parlak ve sağlıklı görünmesi için yapılan işlemdir. Cildin en üst katmanı olan epidermisin derinlemesine temizlenmesiyle yapılan peeling işlemi pek çok farklı yöntem kullanılarak uygulanabilir. 

Cilt soyma ya da ciltteki ölü derilerin temizlenmesi olarak tanımlanabilen peeling, cildin parlak ve sağlıklı görünmesi için yapılan işlemdir. Cildin en üst katmanı olan epidermisin derinlemesine temizlenmesiyle yapılan peeling işlemi pek çok farklı yöntem kullanılarak uygulanabilir. 

Kimyasal, karbon, lazer ve doğal olarak sıralanabilen peeling çeşitleri, kişinin cilt tipine ve ihtiyacına göre kullanılır. 

·    Kimyasal peeling, cildin ölü üst tabakasını temizlemek içindir. Bu işlem sırasında kimyasal maddeler kullanılır. 
·    Karbon peeling, akne ve leke gibi cilt problemlerinin giderilmesi ve cildin gençleştirilmesi için uygulanır. Karbon solüsyonuyla yapılan karbon peeling sırasında solüsyon cilt yüzeyine uygulanır ve ardından lazer tekniğine geçilir. 
·    Lazer peeling, cildi ölü hücrelerden temizlemek için cildin en üst katmanının lazer ile soyulması işlemidir. 
·    Doğal peeling ise hemen her evde bulunan basit malzemelerle yapılan temizleme işlemidir. Sıklıkla merak edilen "Peeling nasıl uygulanır?" sorusunu yanıtlamadan önce "Peeling nedir?" sorusunu cevaplayalım. 

Peeling Nedir?

Cildin soyulması anlamına gelen peeling, temelde cilt yüzeyinde bulunan ölü hücrelerin epidermis tabakasından uzaklaştırılması işlemidir. Peeling işlemi pek çok farklı amaç için uygulansa da bu işlemin uzman kişiler tarafından yapılması önemlidir. Aksi takdirde cildin kızarması, sivilcelenmesi, zarar görmesi ve enfekte olması kaçınılmaz olabilir. 

Uzman kişiler tarafından yapılan peeling, kişiye özel olarak hazırlanır. Kişinin cilt tipinin ve yapılacak peeling türünün belirlenmesi gerekir. Böylece cilt yüzeyinde var olan sorunlar azaltılarak cildin yenilenmesi ve tazelenmesi sağlanır. Ölü hücre artıkları ciltten uzaklaştırılırken yeni hücre oluşumu da tetiklenir. Cilt yüzeyinde var olan pürüzlü yapı azalır. Böylece cilt, daha parlak, pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. 

Özellikle cilt kuruluğu, kahverengi ve siyah tonlardaki lekeler, çatlaklar, siyah nokta ve sivilce izleri, peeling yöntemiyle giderilebilir. Tüm bunların yanı sıra hücre yenilenmesinin tetiklenmesiyle esnekliğini kaybetmeye ya da sarkmaya başlayan cilt de canlanarak eski hâline kavuşur.

Evde Peeling Nasıl Uygulanır?

Yüzeysel peeling işlemi, kişinin evde yapabileceği bir yöntem olmakla birlikte, derinlemesine temizlik ve bakım gerektiren işlemler mutlaka bir uzman tarafından hijyenik bir ortamda yapılmalıdır. 

Evde yapılan peeling işlemi doğal peeling yöntemi ile yapılabilir. Eczanelerden hazır olarak alınabilen peeling ürünlerinin yanı sıra evde bulunan ürünlerle de doğal peeling yapılabilir. 

Evde doğal malzemelerle yapılan peeling yönteminde hazırlanan karışımlar göz ve dudak çevresi hariç tüm yüz bölgesine uygulanabilir. Evde yüz peeling, uygulaması ile en iyi sonucu almak öncelikle cilt gözeneklerinin açılması için ılık bir duş alınmalıdır. Mümkünse buhar banyosu uygulandıktan sonra hazırlanan ya da satın alınan ürün, dudak ve göz çevresi hariç tüm yüze sürülür.

Dairesel hareketlerle yüze masaj yapılır ve 5 dakika kadar beklenir. Daha sonra karışım ılık suyla iyice yıkanarak cilt arındırılmalıdır. 
Yapılan peeling işleminin ardından cilt nazik bir şekilde kurulanmalı ve cilt tipine uygun bir nemlendirici ile cildin nem dengesi sağlanmalıdır. Evde yapılan peeling işlemi yüz, boyun, dirsek ve ayak gibi farklı vücut bölgelerine de uygulanabilir. Bu tip uygulamalar yüzeysel peeling olarak tanımlanır ve etkileri sınırlıdır. Orta ve derin peeling uygulamalarının evde yapılması uygun değildir. Uzmanlık gereken bu işlem için en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

Peeling Çeşitleri Nelerdir?


Peeling çeşitleri genel olarak kimyasal, karbon, lazer ve doğal olarak sıralanabilir. Tüm yöntemler her cilt tipi için uygun değildir. Bu nedenle uygulama öncesinde mutlaka cilt tipinin belirlenmesi gerekir. Cilt tipinin belirlenmesinin ardından hangi peeling çeşidinden kişinin fayda göreceği kararlaştırılır. Peeling çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

·    Kimyasal Peeling 
Cildin üst kısmının temizlenmesi için uygulanan kimyasal peeling, cildin pürüzsüz, sağlıklı ve genç görünmesini sağlar. Kimyasal peeling uygulaması sırasında kimyasal ürünlerden faydalanılır. 

Hafif, orta ve derin olmak üzere 3 farklı alt kategorisi bulunan kimyasal peeling uygulamaları sırasında, kimyasal ürünlerin yanı sıra bazı kozmetik ürünler de kullanılabilir. 

Çoğunlukla cilt yüzeyinde var olan leke, iz ve kırışıklıkların giderilmesi için uygulanır. 

Hafif kimyasal peeling, yüzeysel bir işlemdir. Bu uygulama ile cildin en dış katmanı olan epidermis ayrıntılı olarak temizlenir. Böylece derin olmayan kırışıklıklar, cilt rengindeki düzensizlikler, sivilce izleri giderilir. Ayrıca cilt kuruluğu tedavisi için de hafif kimyasal peeling uygulaması yapılabilir. 

Orta kimyasal peeling türü ise epidermis dokusunun ve dermis olarak tanımlanan orta katmanının temizlenmesi için yapılır. Bu işlemde yapılan soyma işlemi ile daha derin kırışıklıklar, lekeler ve sivilce izleri giderilebilir. Orta kimyasal peeling işleminin 9 ay içinde tekrar edilmesi önerilir. 

Derin kimyasal peeling işlemi ise dermisin orta ve alt katmanlarının temizlenmesi işlemidir. Yalnızca bir kez yapılması önerilen bu işlem sırasında karbolik asit olarak bilinen fenol kullanılır.

·    Karbon Peeling 
Lazer ile birlikte uygulanan karbon peeling, cildin gençleşmesi, lekelerin giderilmesi için yapılır. Lazer peeling uygulamasının etkinliğinin artırılması için öncelikle cilde karbon solüsyon sürülür ve solüsyon cilt üzerinde yaklaşık 20 dakika bekletilir. 
Bu süre içinde cilt gözenekleri solüsyonu emer. Ardından lazer peeling yöntemi ile cilt derinlemesine temizlenir. Karbon peeling yönteminde kolajen yapı güçlenir, gözenekler küçülür ve cilt sıkı bir görünüme kavuşur. 

Karbon peeling, genellikle 1-2 seansta tamamlansa da cildin durumuna göre 5 seans kadar tekrarlanabilir. 
Karbon peeling yaptıranlar, 3 ila 6 ay içinde ciltlerinin maksimum etkiyle gençleştiğini, parlak ve sağlıklı görünme kavuştuğunu görebilir. 

Ayrıca sivilce tedavisi içinde uygulanabilen karbon tedavisi, eski sivilce lekelerinin giderilmesi konusunda da etkilidir. 
Karbon peeling her mevsimde yapılabilir. Ağrısız ve acısız bir yöntemdir.

·    Fiziksel Peeling 

Fiziksel peeling işlemi sırasında bez, sünger ve fırça gibi aletler kullanılır. Sıvı azot ve kuru buz kullanımı da fiziksel peeling uygulamasının bir parçasıdır. 
Ten renginin canlandırılması, akne tedavisi, kırışıklık gidermek, gözeneklerin sıkıştırılması gibi işlemler için yapılır. 
Derin olmayan kırışıklıkların giderilmesi için de uygulanabilen fiziksel peeling, 1 ay boyunca yapılan 8 seanstan oluşur ve etkisi 3 ila 5 ay boyunca devam eder.

·    Lazer Peeling 

Farklı lazer türlerinin kullanımıyla yapılan lazer peeling, cilde zarar vermeden cildin temizlenmesini sağlar. Özellikle sıkılaştırma konusunda etkilidir. 
Yara izleri, yüzeysel güneş lekeleri ve yıpranmış cilt görünümünün giderilmesi için de uygulanan lazer peeling, yaygın olarak yüz ve boyun bölgesinde kullanılır. 
Tedavi edilecek bölge özel solüsyonlarla temizlendikten sonra el ünitesi ciltten 10-15 cm. uzakta tutulur ve işlem başlar. 
Bir miktar ağrıya yol açan bu işlem, cildin durumuna göre 15 ila 60 dk. boyunca devam eder. 
İşlem sırasında yüzeysel temizlik yapılabileceği gibi derinlemesine temizlik de yapılabilir.

·    Doğal Peeling

Eczaneden alınan ürünlerin yanı sıra evde bulunan malzemelerle de doğal peeling yapılabilir. 
Zeytinyağı, öğütülmüş kahve ve domates gibi malzemelerden elde edilen karışım, cilt yüzeyine haftada 1-2 kez sürülebilir. 
Bu uygulama sırasında cilde sürülen karşım, 5 dakika kadar bekletildikten sonra cilt iyice yıkanır ve kurulanır. 
Ardından cildin doğal nem dengesinin sağlanması için cilt tipine uygun nemlendirici krem ile cilt beslenir.

Peeling ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Peeling nedir? Peeling Nasıl yapılır? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz